- Receiver power: 24V,36V,220V,380V voltage (you can choose)
- Output contactor capacity: 5 AMP hermetically sealed relay
Product features
16 single buttons+1 Mushroom head stop+1start+1 selector switch
Suitable for single hook single speed/16 single speed industrial control
standard configuration
Small and exquisite.Cost effective.easy to use
- 1 piece transmitter(include Waist Belt)
- 1 piece Protective Case
- 1 piece receiver
- Piece receiver with 1.2metre cable connector
- 1 pairs batteries
- 1 piece Receiving antenna
- 1 operation and maintenance manual
F24-TX Transmitter Parameters
| Product shell | Glass-Fiber PA |
| Size/Weight | 186×61×51mm 280g |
| Transmitter power | 2 AA alkaline batteries(not included) |
| Safety code | 32 bits(4.3billion)Never repeat ID |
| Temperature range | -35℃~+80℃ |
| Control distance | ≤100M(200M can be customized) |
F24-RX Receiver Parameters
| Size/Weight | 210×162×107cm 1220g |
| Temperature range | -35℃~+80℃(No consider battery temperature) |
| Cable length | 1.2 metre (Other length can be customized) |
Meta Description
Product Detail
In terms of product features, the F24-14S EOT Crane Remote Controller is positioned as a transmitter and receiver set for industrial remote operation, with application-focused benefits such as easy operation, reliable signal performance, and durable construction. An indexed Wilmall language page also exposes additional technical details for the F24-14S/16S set, including receiver power options of 24V, 36V, 220V, and 380V, plus an indicated temperature range of -35°C to +80°C. For B2B buyers, this model is well suited to custom projects, OEM/ODM cooperation, wholesale price inquiries, and long-term factory supply from an experienced manufacturer or supplier.
Electrical schematic
Product Parameter
Model: F24-14S.
Product Type: Industrial remote control transmitter and receiver set / EOT Crane Remote Controller.
Receiver Power Options: 24V, 36V, 220V, 380V.
Operating Temperature Range: -35°C to +80°C.
security
FAQ
Q1. What is the F24-14S EOT Crane Remote Controller used for?
Q2. What are the main advantages of the F24-14S EOT Crane Remote Controller?
Q3. Is the F24-14S suitable for harsh industrial environments?
Q4. What voltage options are available for the receiver?
A Wilmall indexed language result lists receiver power options of 24V, 36V, 220V, and 380V for the F24-14S/16S set.
Q5. Is this EOT Crane Remote Controller suitable for OEM/ODM and wholesale sourcing?
What is the F24-14S EOT Crane Remote Controller used for?
What are the main advantages of the F24-14S EOT Crane Remote Controller?
Is the F24-14S suitable for harsh industrial environments?
What voltage options are available for the receiver?